Základní informace

Ostrov ležící v západním Karibiku, rodiště krále reggae Boba Marleyho, kombinace prosluněných pláží s hornatým povrchem ve vnitrozemí, krásné vodopády v čele s krásným vodopádem Dunn´s River, četné savany porostlé kaktusy – to vše a mnohé další je Jamajka. Kolem roku 900 se na ostrov dostali první osadníci, kterými byli Indiáni kmene Aravaků z Jižní Ameriky. V roce 1494 tento ostrov objevil pro západní svět mořeplavec Kryštof Kolumbus, který jej prohlásil za majetek Španělska a dal mu jméno Hayamaca - země lesů a vody.

Jamajka - exotický ráj
Jamajka - exotický ráj

Jamajka leží ve Velkých Antilách, jižně od Kuby, a s rozlohou 10 991 km2 se řadí mezi největší ostrovy Karibiku. Počet obyvatel dosahuje 2,8 milionu a převážnou část z toho představují černoši – Jamajčané. Hlavním a se 700 tisíci obyvateli také největším městem je Kingston.

Etnické složení populace je, jako na většině ostrovů v Karibiku, velmi různorodé. Ne nadarmo je heslem Jamajčanů „Z mnoha, jeden národ“. Můžeme zde tedy najít potomky afrických, irských, německých, anglických či velšských předků, kteří sem zavítali během kolonizace. Své zástupce tady mají i Číňané a Indiáni, kteří na ostrov zavítali po zrušení otroctví. Velmi pestrá je i paleta náboženského zastoupení. Vyskytují se zde takřka všechna náboženská vyznání, nejpočetněji zastoupeno je křesťanství. S kultem hudby reggae je spjato také rastafariánství, které na ostrovech vzniklo a představuje převážně kombinaci židovství a křesťanství. Úředním jazykem je angličtina a domácí obyvatelé mluví anglickým nářečím Patois.

Rušné hlavní město nabízí množství památek, restaurací, hotelů, klubů, trhů či galerií a muzeí, které zaujmou nejednoho návštěvníka. Turisticky často vyhledávaná města jsou také Montego Bay, které je aktivním, obchodním městem plným zábavy. Dalšími atraktivními místy jsou města Negril, Ocho Rios nebo Port Antonio.

Oficiální měnou je jamajský dolar (JMD), nicméně ceny bývají často uváděné v amerických dolarech. Občasným problémem může být záměna bankovek v hodnotě 100 JMD a 1000 JMD, jelikož jsou si velmi podobné. Trendem na Jamajce je smlouvání, to platí především pro tržnice, pouliční stánky, taxíky, ale mimo hlavní sezónu i pro některé z hotelů.