Lidé a zvyky

Jamajčané jsou lidé milující život, rytmus a hudbu, jsou to lidé plní dobrosrdečnosti a vitality. Pokud se k nim bude chovat přívětivě a laskavě, oplatí vám to stejnou měrou. Jsou zvyklí tvrdě pracovat a jsou velmi milými, přátelskými a zdvořilými hostiteli ve své zemi. Občas sice můžete narazit na až příliš vlezlého pouličního prodejce, ale tahle nepříjemnost vás ostatně může potkat všude na světě.

Původními obyvateli ostrova byli Aravakové, tito byli ovšem v průběhu 16.století vyhlazeni, a tak majoritní část dnešní populace představují potomci afrických otroků. I přes to je národnostní složení Jamajky velmi bohaté. Může za to koloniální období, během něhož se na ostrov dostalo nemalé množství Evropanů. Dalším důvodem je příval otroků z různých koutů světa, převážně však ze západní Afriky.

V Guinessově knize rekordů můžeme najít fakt, že právě zde, na Jamajce, se nachází největší množství kostelů na metr čtvereční a rozhodně se není čemu divit. Vždyť přes 80 % tamních věřících jsou křesťané a zastoupení tu má prakticky každé náboženské vyznání z celé planety a kostel se tu dá najít opravdu na každém rohu. Samostatnou kapitolou je pak rastafarianismus. Tato víra se začala formovat v 30. letech dvacátého století na východě země a k dnešnímu dni má po celém ostrovu přibližně sto tisíc věřících. Tito jsou známi především svými dready, které nosí v barevných čepicích. Ruku v ruce jde toto náboženství s reggae, kterému dalo částečně za vznik.

Hudba samotná má na Jamajce obrovskou tradici a provází ji již od nepaměti. Světově známá se stala místní hudební scéna díky stylu ska, později rocksteady a posléze reggae. Kdo by dnes neznal krále reggae, národního hrdinu a legendu Boba Marleyho? Byl to právě tento člověk, který se dílem největším zasloužil o popularitu tohoto hudebního žánru.

Celý Karibik se rád ponoří do víru zábavy v podobě festivalů, karnevalů či bujarých oslav a Jamajka rozhodně není žádnou výjimkou. Většina z podstatných událostí se odehrává v hlavní turistické sezoně. Mezi události, které byste si neměly nechat ujít patří každoroční karneval v Kingstonu, který se koná v polovině dubna. Tento několika denní karneval je jednou z největších turistických atrakcí a je plný hudby, nejrůznějších barev, překrásných kostýmů, střeštěných převleků a zábavy. Dalšími událostmi, které stojí za to jsou například: Bob Marley Week (týden plný hudby a radosti, konaný v únoru), Reggae Sumfest (světově proslulý pětidenní festival plný hvězd, pořádaný v srpnu), Jamaica Jazz and Blues Festival nebo Negrilský festival hudby.