Příroda

Příroda na Jamajce je velmi rozmanitá, nacházejí se tu bílé písečné pláže, korálové útesy, horské stezky, vyprahlé savany, bažinaté močály či úchvatné vodopády. K vidění jde zde bohatá škála rostlinných i živočišných druhů - přes 3000 druhů kvetoucích rostlin, více jak 255 druhů ptáků nebo na 700 druhů ryb. Absence rozšířenějšího tzv. ekoturismu může za to, že tamní úchvatná krajina je téměř netknutá a tím velmi přitažlivá. Vyskytující se endemické druhy, tedy druhy které nenaleznete nikde jinde, jsou zajisté také jedním z důvodů, proč na Jamajku zavítat.

Mezi nejobdivuhodnější místa, která stojí určitě za vidění, patří Blue Mountains (Modré hory), přírodní rezervace Font Hill, Roaring River Park, Cockpit Country, Mayfield Falls, Dunn´s River Falls and Park anebo Montpelier Blue Hole Nature Park

Vodopády Duna Falls
Vodopády Duna Falls

Blue Mountains

Nedaleko od hlavního města se rozkládají Modré hory, které se táhnou až do nejvýchodnějších koutů ostrova. S délkou 45 km patří k nejdelším nepřerušeným pásům hor v celém Karibiku. Své přízvisko hory získali díky oparu, který je zbarvuje do jejich charakteristické modré barvy. Můžete tu pozorovat jak vzácné druhy rostlin, např. jamajské růže, tak vzácné druhy živočichů (neobyčejné druhy žab, pestrobarevné motýly či neuvěřitelné množství ptáků). Nejoblíbenější stezka vede na Blue Mountain Peak, což je zdejší nejvyšší hora, která se tyčí do výšky 2256 m. Mezi další vyhledávané trasy v této oblasti patří park Hollywell, který se rozprostírá na rozloze necelých 120 hektarů. K nalezení je zde, vedle různorodého ptactva a vzácných dřevin, druhý největší vodopád ostrova.

Přírodní rezervace Font Hill

Tato přírodní rezervace se nachází na jihozápadním pobřeží a je domovem velkého počtu divoké zvěře. Především volavky, divoké kachny, holuby a jiné ptactvo tady hledají útočiště. V rezervaci máte také možnost pozorovat největší společenství amerických krokodýlů. Vyskytují se zde dvě stovky druhů těchto pozoruhodných zvířat.

Roaring River Park

Tento nádherný park se rozkládá v západní části země, na sever od Savanna-la-Mar, a je úžasným místem, na kterém narazíte na minerální prameny, jezera a jeskyně. Na místě, kde se park v dnešní době nachází, existovaly dříve plantáže. Do dnešních dnů jsou v jeho okolí třtinová pole, která jej obklopují. V rozlehlých sítích podzemních jeskyní máte možnost pozorovat, jak příroda působí v čase a co zde dokázala vytvořit. I v těchto tmavých, nepříliš hostinných místech narazíte na život v podobě poletujících netopýrů. Venku na Vás pak čekají minerální prameny a jezero obklopené květinami, bavlníky a stromy.

Mayfield Falls

Vodopády Mayfield Falls jsou situovány v blízkém okolí menšího pohoří Dolphin Head Mountains, na severozápadu Jamajky. Toto pohoří s jednadvaceti menšími kaskádami a s množstvím tůněk je dokonalým prostředím zejména pro ptactvo, ale i jinou zvěř z širokého okolí. V této lokalitě můžete také pozorovat tropické rostliny nebo motýly a dýchat přitom čerstvý horský vzduch a kochat se nádhernou scenérií.

Dunn´s River Falls

Bez pochyby jedna z největších krás Jamajky a národní poklad. Tyto vápencové útvary, po kterých proudí voda přímo do moře se nacházejí na severu ostrova, nedaleko města Ocho Rios, a jsou autentickým přírodním bohatstvím zdejší krajiny.