Přímořská letoviska

Kingston

Hlavní město Jamajky, Kingston, není jen střediskem obchodního, kulturního a politického života na ostrově, ale i atraktivním turistickým místem, kde lze strávit příjemnou dovolenou. Přestože Kingston rozhodně nepatří k nejvyhledávanějším přímořským destinacím Jamajky, alespoň za krátkou návštěvu toto město stojí.

Historie

V současnosti v hlavním městě Jamajky žije přes 700 tisíc obyvatel. Historie města se datuje do roku 1692, kdy byl Kingston založen španělskými obyvateli Jamajky, kteří přežili ničivé zemětřesení blízkého města Port Royal. V průběhu 18. století vyrostl z Kingstonu důležitý přístav a centrum obchodu, především s otroky. Hlavním městem Jamajky je Kingston od roku 1872.

Zajímavá místa

Důležitými cíli turistických návštěv Kingstonu jsou jeho historické a kulturní památky. V historickém centru města – Down Townu - se nachází Parade – nejstarší čtvrť města, která byla již od počátku 18. století centrem koloniálního života na ostrově. Dodnes se v Parade zachovalo velké množství historických budov, nejvýznamnější z nich je budova divadla Ward Theatre. Kromě toho je Parade ideálním místem pro nákupy, na místních trzích lze sehnat téměř cokoli, včetně typického jamajského umění.

V horní části města se nachází jeden z nejkrásnějších panských domů celého Karibiku – Devon House. Roku 1881 jej postavil bohatý obchodník George Stiebel, který byl ve své době nejbohatším člověkem na ostrově. Jeho dům zůstává dodnes jednou z nejhonosnějších budov na Jamajce. Devon House, vystavěný v typickém koloniálním duchu, se může pochlubit bohatou sbírkou vzácných historických předmětů z karibské oblasti, Anglie a Francie. Od roku 1990 je Devon House součástí jamajského národního dědictví a veřejnosti je přístupný každý den kromě neděle.

V horní části města, na ulici Hope Road, se nachází další významná kulturní památka Kingstonu – muzeum Boba Marleyho. Muzeum na počest největší legendy reggae bylo zřízeno v hudebních studiu, kde Bob Marley natočil většinu ze svých hitů.

V posledních desetiletích vyrostlo vedle starého města město nové – New Kingston. New Kingston je obchodním a finančním centrem města a nejrychleji se rozvíjející částí Kingstonu. Kromě obchodních a obchodních budov se zde nachází i moderní restaurace a noční bary. Pokud toužíte poznat luxusnější tvář Jamajky, je New Kingston tím ideálním místem.

Pláže

V okolí Kingstonu lze rovněž nalézt několik příjemných pláží. Severozápadně od města leží pláže Hellshire Beach a Fort Clerence, které jsou pokryty jemným tmavým pískem a především o víkendech jsou plné obyvatel hlavního města, kteří si zde přichází odpočinout a načerpat energii. Pláž Fort Clerence je místem pravidelných koncertů reggae.

Port Royal

Port Royal je malé a víceméně liduprázdné městečko ležící na úzkém poloostrově jižně od Kingstonu. Slávu let minulých tohoto místa dnes připomínají jen staré opuštěné a rozpadlé budovy. I přesto Port Royal láká mnohé turisty, a to především díky své slavné pirátské historii.

Historie

V minulosti byl Port Royal významným pirátským městem a v 17. století býval dokonce označován za nejzkaženější město západu anebo Sodomu Nového Světa. Město leží sice na strategicky výhodné pozici, nicméně tato oblast je rovněž sužována četnými zemětřeseními a hurikány. Roku 1692 zemětřesení pohřbilo téměř dvě třetiny města pod mořskou hladinu. Právě díky tomuto zemětřesení jsou vody okolo Port Royal doslova podmořským archeologickým rájem.

Zajímavá místa

Nejstarší budovou města je pevnost Fort Charles postavená v letech 1650-1660. V době své největší slávy v polovině 18.stoletá byla vybavena více než stovkou děl a byla schopna ubytovat pět set mužů. Dnes je pevnost významnou jamajskou památkou a turistům je přístupná každý den kromě neděle. Dalším historicky významným místem je kostel sv. Petra, vybudovaný v roce 1725. V současnosti se jedná o jeden z nejstarších kostelů ostrova.

Pláže

Port Royal leží na konci úzkého výběžku pevniny, který uzavírá přístav Kingston. Většina pláží leží na jižní straně tohoto výběžku. Tou nejznámější je Gunboat Beach, která se o víkendu proměňuje v místo s čilým nočním životem.

Montego Bay

Montego Bay je přístavní město v severozápadní části ostrova. V současnosti je obydleno více než 120 tisíci obyvateli a je jedním z největších měst Jamajky. Zároveň je Montego Bay nejnavštěvovanějším místem ostrova a podle mnohých i turistickým centrem Jamajky. Kromě dlouhých písečných pláží a azurového moře může Montego Bay nabídnout i známé historické a kulturní památky.

Historie

Již od svého založení v 16. století patřilo město k významným karibským obchodním centrům. S rozvojem obchodu s otroky v polovině 17. století význam města stoupal. Montego Bay dokonce zažilo jednu velkou otrokářskou vzpouru roku 1832, její vůdce – Samuel Sharpe – byl však poražen a popraven. Dnes je město významným přístavem a turisticky oblíbenou destinací.

Zajímavá místa

Montego Bay turistům nabízí velké množství historických budov ze 17. a 18. století. Většina z nich je vystavěna v georgiánského stylu a při procházce městem tak získáte dojem, že jste se ocitly o několik století zpět. Historické kostely Burchell Memorial Church a St. James Parish Church patří k nejcennějším stavbám Jamajky. Nejznámějšími ulicemi města jsou Gloucester Avenue s uměleckými galeriemi a proslulými kavárnami a Harbour Street se řemeslnickým trhem a vyhlídkou na přístav. Další velký řemeslnický trh Fort Montego Draft Market se nachází nedaleko centra města na zbytcích staré pevnosti. Na těchto trzích jsou k dostání typické jamajské umělecké, řemeslné a hudební předměty.

Plantážnickou historii Jamajky dnes připomíná sídlo Bellefield Great House, který byl postaven před více než 300 lety. Dnes v tomto domě sídlí muzeum, které návštěvníkům přibližuje život otroků i plantážníků na Jamajce v 18. a 19. století. Z původního cukrového mlýna, který zpracovával třtinu z okolních plantáží, byla vytvořena restaurace nabízející turistům typická jamajská jídla.

Pláže

Jednou z nejlepších pláží Montego Bay je pláž u plážového klubu Doctor´s Cave Beach Club nedaleko centra města. Pláž je oblíbená díky průzračné azurové vodě s vysokým obsahem minerálů a jemnému bílému písku. Pláž disponuje všemi turistickými vybaveními, včetně restaurace, internetové kavárny a nočního klubu.

Další oblíbenou pláží je Cornwall Beach. Často však bývá přeplněná turisty, protože leží přímo o největších hotelů Montego Bay. Přesto pláž nabízí skvělou příležitost ke koupání v křišťálovém moři a k odpočinku na jemném bílém písku.

Jednu z nejlepších příležitostí k plavání a šnorchlování nabízí pláž Walter Fletcher Beach. Přestože pláž leží přímo u historického centra města, nebývá ani během turistické sezóny příliš přeplněna a je tak skvělou alternativou k rušné Cornwall Beach.

Negril

Negril je s přibližně 4 tisíci stálými obyvateli malebné letovisko na západním cípu Jamajky. Město je dnes známé především díky svým až neuvěřitelně krásným plážím, které se pravidelně objevují na čele žebříčků pláží celého světa. S rozvojem turismu v posledních desetiletích se rozvíjely i turistické služby a v současnosti je Negril moderním a luxusním, přesto však poměrně klidným tropickým letoviskem.

Historie

V 17. století byl Negril jen malou osadou na západním pobřeží Jamajky. Na významu získal až v druhé polovině minulého století, kdy se do Negrilu začali mířit turisté. Díky postupnému zlepšování jamajské infrastruktury a rozvoji turistického zázemí města vyrostlo z Negrilu moderní a oblíbené přímořské letovisko.

Zajímavá místa

Samotné město Negril není ani tak proslulé svými památkami a historickými budovami, jako spíš příjemnou a bohatou přírodou s řadou krásných míst.

K zajímavým místům Negrilu patří snad jen místní maják, postavený roku 1895. Maják je stále funkční a v současnosti je se 30 metry nejvyšší budovou v Negrilu.

Necelé čtyři kilometry severně od Negrilu leží malý písečný ostrůvek Booby Cay, přírodní rezervace a ráj mnoha druhů tropických ptáků a fotografů. Ostrůvek je rovněž velmi oblíbeným místem pro výlety, pikniky a vodní sporty. Další rezervací nedaleko Negrilu je Great Morras, ve které mohou návštěvníci spatřit exotické druhy rostlin, ptáků i krokodýly. Oblast je vhodná jak ke kratším výletům, tak i k delšímu stanování ve volné přírodě.

Pláže

Nejdelší a nejznámější pláž Negrilu je asi 12 kilometrů dlouhá městská pláž, známá pod názvem Seven Mile Beach. Za pláží se nachází hotely a turistické komplexy a na pláži samotné řada restaurací a barů. Samozřejmostí jsou i sprchy a převlékárny. Jelikož jde o nejznámější pláž Negrilu, bývá často přeplněná zahraničními turisty.

Daleko klidnější je pláž na pobřeží zátoky Orange Bay, asi 4 kilometry severně od Negrilu. Orange Bay je rovněž vyhledávaným místem potápěčů, a to díky průzračnému moři a bohatému podmořskému životu.

Ocho Rios

Ocho Rios je asi stotisícové turistické letovisko na severu Jamajského ostrova. Původně malá rybářská vesnička, dnes moderní město s luxusními hotely a dlouhými písečnými plážemi láká především milovníky potápění a dalších vodních sportů. Jméno Ocho Rios (španělsky „osm řek“) dostalo město omylem od Angličanů, kteří zkomolili název Las Chorreros (španělsky „peřeje“).

Historie

Původní malá rybářská vesnička začala na významu získávat až ve 40. letech minulého století, kdy se zde začal rozvíjet těžký průmysl. Další rozvoj města již souvisel s rostoucím počtem turistů, kteří do Ocho Rios začali proudit v 80. letech. Postupem času tak z Ocho Rios vyrostlo moderní a luxusní letovisko, které dnes patří k největším městům Jamajky.

Zajímavá místa

Přestože Ocho Rios je navštěvováno především kvůli svým skvělým plážím a ideálnímu prostředí pro vodní sporty, můžeme ve městě i v jeho okolí najít další zajímavá místa. Nejhonosnější budovou Ocho Rios je Harmony Hall z počátku 19.století. Architektonický skvost je jednou z historicky a kulturně nejcennějších staveb celé Jamajky. Kromě Harmony Hall můžeme v Ocho Rios nalézt i řadu botanických zahrad, nejznámější je zahrada Shaw Park Gardens, ze které je za zvuku vodopádů možno spatřit skvostný výhled na Ocho Rios a Karibské moře.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o historii Jamajky, měli by jste navštívit muzeum Coyaba River Garden. Muzeum sídlí uprostřed velké zahrady plné botanických skvostů a milovníkům historie nabízí exkurzy do minulosti ostrova od jeho objevení Kryštofem Kolumbem.

Necelých 10 kilometrů západně od Ocho Rios leží zátoka Discovery Bay a stejnojmenné městečko. Discovery Bay je údajně místem, kde se nohy Kryštofa Kolumba poprvé dotknuly jamajské pevniny. Dnes je přístav Discovery Bay malým městem, které je obklopené nádhernou a nedotčenou přírodou. Samotná zátoka pak díky průzračné tyrkysové vodě nabízí skvělou příležitost ke koupání a šnorchlování.

Pláže

Pláže a turistické resorty v Ocho Rios patří k těm nejlepším a nejluxusnějším v Jamajce vůbec. K těm nejznámějším místním resortům s nejkvalitnějšími plážemi s jemným bílým pískem patří Royal Plantation, Sandals Grande Ocho Rios a Sans Souci Resort. Městská pláž Ocho Rios Bay Beach, nedaleko centra je také velmi oblíbeným místem turistů.

Západním směrem od Ocho Rios se nachází o něco menší a klidnější letoviska, která však rovněž nabízí velmi kvalitní služby i pláže – Cardiff Hall Beach, St. Anns Bay (rodiště Boba Marleyho) či pláž v Discovery Bay. Asi tři kilometry východně leží další vynikající písečná pláž Reggae Beach.

Port Antonio

Port Antonio je malým přístavem s asi 15 tisíci obyvateli v severovýchodní části Jamajky. Od hlavního města Kingstonu je Port Antonio vzdáleno necelých 100 kilometrů. Port Antonio dnes patří k nejnavštěvovanějším a turisticky nejatraktivnějším městům Jamajky. K oblíbeným místům v okolí města patří laguna Blue Lagoon, řeka Rio Grande či vodopády Reach Falls.

Historie města

Až do konce 19. století byl Port Antonio bezvýznamným přístavem na severním pobřeží Jamajky. Význam města začal růst až s rozvojem obchodu s banány, který je nerozlučně spojen se jménem Lorenzo Dow Baker, který ve své době patřil k nejbohatším obchodníkům světa. V průběhu 20. století vyrostlo z malého přístavu prosperující obchodní město a v posledních letech významně vzrostl i počet turistů, kteří do Port Antonio míří. Dnes tvoří turismus hlavní zdroj města a Port Antonio patří k nejnavštěvovanějším místům Jamajky.

Zajímavá místa

Port Antonio leží na pobřeží místy až šedesát metrů hluboké laguny Blue Lagoon. Laguna je oblíbená u plavců díky jasné azurové barvě a vysokému obsahu slané vody a u potápěčů díky bujnému podmořskému světu. Při západu slunce navíc laguna mění barvu a nabízí tak úžasnou a romantickou podívanou.

Z historických památek stojí za zmínku polorozpadlé sídlo Folly Great House, postavené roku 1906 v neo-klasickém antickém stylu. Během stavby byla do základů přidávána směs betonu a slané vody, která později zapříčinila postupný rozpad budovy. Stejně zajímavou památkou jsou i zbytky pevnosti Fort George, kterou zde vystavěli Angličané již v 18. století. Zbytky pevnosti včetně opevnění a několik historických děl dnes tvoří nejstarší část města a nabízí výhled na nedaleký ostrůvek Navy Island.

Necelých pět kilometrů západně od Port Antonia se nachází jedna z nejdelších jamajských řek Rio Grande River. Mírné peřeje řeky a okolní tropický prales jsou skvělou příležitostí k projížďce bambusovým raftem. Další přírodní skvost – vodopády Reach Falls, lze nalézt několik kilometrů východně od Port Antonia. Vodopády jsou považovány za nejkrásnější vodopády Jamajky vůbec.

Jízda na bambusovém raftu na řece Rio Grande River
Jízda na bambusovém raftu na řece Rio Grande River

Pláže

V okolí Port Antonia se nachází velké množství skvělých pláží, které bývají hodnoceny jako jedny z nejlepších pláží Jamajky. Boston Beach je menší pláží nedaleko Port Antonia. Díky častým vlnám, které se v Boston Beach tvoří, je pláž velmi oblíbenou především u surfařů. Naopak k potápění a plavání je ideální pláž Winnifred Beach s korálovými útesy a průzračným mořem. Další vynikající písečnou pláží je San San Beach, na které se natáčely scény z filmu Ostrov Pokladů.